Cursa din Formula 1™ a Marelui Premiu al Australiei a fost pe canalele Antena și în AntenaPLAY! Carlos Sainz a câştigat!

Bătălia pentru campionatul mondial de Formula 1™ continuă. Astăzi a avut loc a treia cursă din acest sezon, cursa Marelui Premiu al Australiei.

carlos sainz pe podium, câștigător al Marelui Premiu al Australiei 2024 Galerie
Carlos Sainz a câștigat în Australia | GettyImages

Antena este casa Formula 1™ în acest sezon. A treia cursă, Marele Premiu al Australiei, a avut loc de la ora 06:00 pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAY.

Carlos Sainz a câştigat a treia cursă a sezonului, după un weekend plin de emoții, Alex Albon distrugându-și monopostul încă din primul antrenament și concurând cu cel al colegului de echipă, Logan Hunter Sargeant.

Pilotul Ferrari a fost urmat pe podium de colegul său de echipă, Charles Leclerc, care a ocupat locul II, și Lando Norris, care a ocupat locul III.

Max Verstappen a abandonat cursa, după niște probleme la frână, iar Lewis Hamilton a abandonat și el aproape la jumătatea cursei după ce i-a cedat motorul.

Din acest sezon au mai rămas 21 de curse, ultima având loc la începutul lunii decembrie, weekendul 6 - 8 decembrie, în Abu Dhabi, Yas Marina.

Antrenamentele, calificările, sprintul și cursele Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™ se vor vedea în următorii trei ani pe canalele Antena și în AntenaPLAY.

Următorul weekend de Grand Prix va avea loc între 5 și 7 aprilie, în Japonia. Transmisiunea va fi LIVE pe canalele Antena și în AntenaPLAY.

Cursa din Formula 2™ a Marelui Premiu al Australiei a fost în AntenaPLAY! Isack Hadjar a câştigat a treia cursă a sezonului. Pe podium a fost însoțit de: Paul Aron, care a ocupat locul II, și de Zane Maloney, care a ocupat locul III.

Dennis Hauger, cel care a plecat din pole position, a abandonat după un accident în turul 11.

A doua cursă din Formula 3™ a Marelui Premiu al Australiei a fost în AntenaPLAY. Dino Beganovic a câştigat a doua cursă a sezonului. Pe podium a fost însoțit de: Leonardo Fornaroli, care a ocupat locul II, şi Gabriele Mini, care a ocupat locul III.

Mai multe detalii despre universul Formula 1™ pe Antena Sport.

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 5 canale TV live si peste 12 canale liniare exclusive, o selecție de filme pe gustul fiecăruia, atât producții românești, cât și internaționale, seriale pentru toată familia, de la k-dramas la seriale polițiste, comedie, acțiune sau dragoste. Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop.

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în AntenaPLAY. În 2024, competițiile de Formula 1™, Fomula 2™, Formula 3™, se văd live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru Marele Premiu de Formula 1™ vor putea fi urmărite live online. Pe lângă acestea, abonații pot urmări și F1 Academy, Porsche Supercup, Liga Campionilor Asiei, meciurile din Liga Portugal, Cupa Franței sau evenimente de MMA și box. Plus multe alte competiții exclusive. Platforma AntenaPLAY îți pune la dispoziție 3 tipuri de abonamente: lunar, de 6 luni și de 1 an. Hai în AntenaPLAY!

S-au încheiat calificările din Formula 1™ pentru Marele Premiu al Australiei. Max Verstappen în pole position...